Higienizacja – Protokół GBT
Przed rozpoczęciem leczenia, u każdego pacjenta wykonujemy kompleksowe zabiegi higienizacyjne. Standardowy czas zabiegu to 45-60 min. W pewnych przypadkach klinicznych, zabiegi higienizacyjne są rozkładane na 2 lub 3 etapy i finalnie pacjent trafia na kontynuację leczenia do periodontologa.
Profesjonalne zabiegi higienizacyjne są doskonałą profilaktyką dla zapobiegania chorobom zębów i przyzębia i dostosowane, zarówno do wieku jak i do stanu higieny pacjenta. W trakcie wizyty pacjent otrzymuje również pakiet informacji na temat zdrowego żywienia oraz zasad prawidłowej higieny jamy ustnej ( instruktaż higieny). Dla zachowania zdrowia i podtrzymania efektów leczenia, tego typu zabiegi, należy powtarzać również po zakończeniu leczenia – minimum raz na pół roku, lub jeśli wymaga tego sytuacja również częściej.
Zabiegi higienizacyjne wykonywane co 6 miesięcy – są warunkiem rękojmi na nasze usługi.
Czym jest protokół GBT?
Guided Biofilm Therapy to nowoczesne podejście do usuwania kamienia i przebarwień w profesjonalnej profilaktyce stomatologicznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. GBT to protokół zabiegowy oparty o indywidualne podejście do pacjenta dla uzyskania jak najlepszych rezultatów. Zabieg higienizacji jest minimalnie inwazyjny także dzięki technologii (NO PAIN – BEZ BÓLU) oraz podgrzaniu wody w urządzeniu do 40 stopni, przez co jest on wysoce komfortowy i bezpieczny. Jest to zabieg przeznaczony absolutnie dla każdego od najmłodszych po pacjentów, w trakcie leczenia ortodontycznego, a także dorosłych z implantami i pracami protetycznymi, a także w zaawansowanej chorobie przyzębia.
Trzeba wspomnieć, że biofilm zębowy jest głównym czynnikiem powstawania próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, a także kości wokół korzeni zębów i implantów. Biofilm przyczynia się do chorób przyzębia, a tym samym wpływa na ogólne zdrowie pacjenta.
Czy wiesz, że bakterie znajdujące się w osadzie i kamieniu nazębnym podnoszą ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, zapalenia zastawek serca, zapalenia stawów, a także cukrzycy czy niskiej masy urodzeniowej dzieci.
Zabieg higienizacji według protokołu GBT zawiera indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej z wykorzystaniem elektrycznych szczoteczek do zębów oraz nici. Skuteczność zabiegu poparta jest wieloma badaniami naukowymi.
Pełny protokół GBT odbywa się w 8 krokach:
- Ocena i kontrola infekcji – czyli badanie wstępne oceniające i analizujące zdrowe zęby, próchnice, implanty i inne prace protetyczne oraz stan dziąseł.
- Wybarwianie – dzięki temu etapowi jesteśmy w stanie uwidocznić pacjentowi biofilm, przeprowadzić indywidualny instruktaż higieny, a po dokładnym usunięciu wybarwionego biofilmu dokładniej zdiagnozować miejsca, w których pozostał kamień nazębny. Na zęby nanosimy barwnik, który pokazuje nam świeży i stary biofilm. Dzięki temu wiemy jak długo zalega płytka nazębna w jamie ustnej.
- Motywacja – uwidoczniony biofilm pozwala lepiej i skuteczniej dobrać odpowiednie instrumenty do higieny.
- Właściwy etap higienizacji – rozpoczynamy od oczyszczenia zębów naturalnych, uzupełnień protetycznych i implantów z biofilmu za pomocą bardzo delikatnego piasku nad i poddziąsłowego. Biofilm usuwamy także z tkanek miękkich, języka i podniebienia.
- Oczyszczanie kieszonek dziąsłowych – dzięki niezwykle giętkiej końcówce oraz delikatności piasku plus jesteśmy w stanie usunąć biofilm z głębokich kieszonek do 9 mm oraz z przestrzeni międzyzębowych. Jest to niezwykle ważne u pacjentów z chorobami przyzębia.
- Ultradźwięki – teraz po oczyszczeniu jamy ustnej z biofilmu, dokładniej widzimy miejsca, w których znajduje się kamień. Dzięki specjalnej końcówce skalera, bezpiecznie oczyścimy korony, mosty i implanty. To procedura (no pain). Dzięki podgrzanej wodzie, specjalnej końcówce oraz usuwaniu kamienia tylko z tych miejsc gdzie on rzeczywiście jest, zabieg jest niezwykle komfortowy dla osób z nadwrażliwymi zębami.
- Kontrola – dokładne oczyszczenie z kamienia, osadów i przebarwień pozwala na dokładniejszą analizę stanu zębów oraz uzupełnień protetycznych i uwidocznienia potrzeb leczniczych. Na koniec zęby są zabezpieczane fluorem lub hydroksyapatytem w zależności od potrzeb pacjenta.
- Plan wizyt – zdrowie naszych pacjentów to priorytet. Wiemy jak w dzisiejszym świecie trudno o czas dla siebie. Dlatego pomagamy w planowaniu kolejnych wizyt i przypominamy ci o nich.